Ogród wszystkie

Wykorzystanie miejsca pod drzewami

Wykorzystanie miejsca pod drzewami

Drzewa tworzą cień, dlatego pod nimi nie organizuje się ogródków warzywnych. Miejsce to można jednak wykorzystać sadząc trawę, dzięki czemu w upalny dzień możemy skryć się w jego cieniu, wyściółkować miejsce dookoła drzewa, obsypać je drobnym żwirem lub posadzić niskie rośliny. Propozycji, jak widać jest wiele.

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe to takie, których bulwy lub cebule znajdują się w ziemi a część naziemna znika w niedługim czasie po przekwitnięciu. W grupie tych roślin znajdują się: tulipany, lilie, szafirki, krokusy, narcyzy. Ich okres kwitnienia przypada na marzec, kwiecień. Ś nie tylko piękną dekoracją ogrodu, ale i mieszkania. Można je także uprawiać w domu, gdyż w takich warunkach również potrafią zakwitnąć.

Kiedy sadzić byliny?

Kiedy sadzić byliny?

Większość bylin należy sadzić jesienią. Po zimie można sadzić te, których okres kwitnienia przypada na jesień.

Rozmnażanie bylin kwitnących jesienią
Czynność tę można wykonywać do połowy maja. Polega ona na dzieleniu roślin, które mają kłącza.

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Iglaki, czyli rośliny iglaste są obecnie bardzo popularnymi roślinami, rosną, choćby pojedynczo, niemal w każdym ogrodzie. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać wybieramy najbardziej odpowiedni gatunek oraz ilość krzewów.

Jak przepędzić kreta?

Jak przepędzić kreta?

Usypane kopce ziemi i zniszczone korzenie, osłabiające rośliny świadczą o tym, iż naszą posesję odwiedza czarne zwierzątko, na które patrzymy jedynie z sympatią oglądając bajkę. Kret, bo o nim tu mowa, jest zwierzęciem znajdującym się pod ochroną i nie należy go zabijać. Można jednak przyczynić się do tego, by nie chciał przebywać na naszej posesji.

Gleba odpowiednia dla bylin

Gleba odpowiednia dla bylin

Każda roślina potrzebuje właściwej pielęgnacji oraz odpowiedniej dla niej ziemi. Tu tkwi tajemnica pięknie rosnących kwiatów.

W naszych ogrodach ziemia jest różna, dlatego niech nie dziwi nas, że jednym roślinom ona pasuje, inne niestety, mimo podobnej pielęgnacji nie kwitną i są mizerne.

Róże pnące

Róże pnące

Rośliny pnące wytwarzają organy czepne: wąsy, przylgi, dzięki którym wplątują się w płot, drabinkę i zarastają je. Róże pnące, choć mają taką nazwę, nie wytwarzają żadnych organów czepnych. To, co pozwala im na wicie się, to długie, wiotkie lub sztywne pędy, których długość może wynieść nawet 8 metrów. W botanice krzewy te nazywane są nibypnączami lub pnączami poroznymi. By pnącza trzymały się do podpór często przywiązuje się je.

Ogród dla dziecka

Ogród dla dziecka

Ogród, w którym ma się bawić dziecko musi być rozplanowany. Weźmy pod uwagę, że tam, gdzie drzewa owocowe, tam i mnóstwo bzyczących owadów, w krzewach czai się mnóstwo komarów a wśród gęstych krzewów mogą się czaić przeróżne gryzonie. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z wszelkich drzewek i kwiatów, które przyciągają pszczółki lecz porozmawiać z dzieckiem o tym, jak się zachowywać w ich sąsiedztwie.

Czyszczenie basenu

Czyszczenie basenu

Coraz częściej w pobliżu domu znajduje się basen, w którym można się schłodzić w wakacyjny upalny dzień. Piękna niebieska woda jak na filmach jest możliwa do utrzymania, jednak wiąże się z wiedzą na temat tego, jak ją utrzymać oraz z wkładem pracy z naszej strony. Woda sama z siebie nie będzie krystaliczna, bez odpowiednich preparatów w kilka dni stanie się zielona a ścianki basenu będą śliskie.

basen.jpg

Przycinanie krzewów

Przycinanie krzewów

Krzewy kwitnące wiosną zachęcają do przebywania w ogrodzie. Niestety, tegoroczna chłodna i wilgotna wiosna nie sprzyjała temu, a i kwiaty zniknęły szybciej, gdyż wilgoć przyspiesza przekwitanie roślin.

krzewy.jpg